Lockedheed Electra L-10 

Lockheed Electra L-10 Jana Antonína Baťi žije!

Jan Antonín Baťa byl československý a brazilský podnikatel. Po smrti bratra Tomáše v roce 1932 se stal majitelem akciové společnosti Baťa, která tehdy podnikala už v 56 zemích světa a zaměstnávala 31 000 pracovníků. Získat a udržet kontrakty po celém světě by nebylo možné bez spolehlivého letadla. A jedním z nich byla právě Electra od Lockheedu, kterou J. A. Baťa cestoval. Jedna se dochovala a je v dokonalém stavu. Vy ji můžete vidět na vlastní oči. Vraťte se s námi do historie oživit její příběh.

Není letadlo jako letadlo

Nebo spíše není Baťa jako Baťa. Pokud jste byly v pomníku Tomáše Bati ve Zlíně, mohli jste tam vidět letadlo Junkers, se kterým měl Tomáš Baťa nehodu, při které zemřel. My se, ale podíváme na letadlo jeho bratra Antonína a tím je právě Electra.

Jan Antonín Baťa jako svá cestovní letadla měl dvě Electry. Nejrpve měl jednu OK-CTA, se kterou létal za obchodem kolem světa, jenže ta měla v Chickagu nehodu. Cestu chtěl dokonat a tak si na rychlo objednal druhou OK-CTB, se kterou cestování dokončil a ta se i dochovala.

Současnosti se dožila OK-CTdíky tomu, že v době okupace Československa byla zrovna
v zahraničí a to konkrétně v Polsku. Piloti dostali telegrafem hlášku, že se nemají vracet a díky tomu se zachránila. OK-CTA zůstala na našem území a válku nepřežila.

Electra OK-CTB následně chvíli sloužila v Kanadském letectvu. Poté byla odporodána do soukromých rukou několika majitelům. Poslední léta před zakoupením byla v rohu hangáru a už moc nelétala.

Jan Antonín Baťa (vlevo) v Electře na svém oblíbeném místě na obchodní cestě. 

Podle výrobního čísla a dochovaných dokumentů se podařilo prokázat, že je to skutečně ona. Začalo se jednat o koupi pro současného majitele. Tehdy do toho chtěl ještě zasáhnout stát, jelikož se jednalo o národní klenot. V roce 2010 skončila v soukromých rukou a započala kompletní renovace do původního stavu, která trvala 5 let.

Letadlo je nyní přístupné veřejnosti na pražském letišti Točná, které funguje i jako muzeum historických letadel.  Pokud byste chtěli vidět to letadlo a spoustu dalších na vlastní oči, tak od března do prosince můžete navštívit muzeum. Každý měsíc má den otevřených dveří.  Za příznivého počasí můžete vidět letadla i venku nebo ve vzduchu. Letadla z točné můžete potkat i na dalších akcí.

Proč se jmenuje Electra?

V roce 1937, ze kterého Electra pochází nebyla elektrika v letadlech ještě tak rozšířená. Electra získala svůj název díky řadě elektrických prvků, jako ovládání klapek, sklápění kol atd. což bylo v té době novinkou.

Původně však vznikla jako požadavek americké armády pro vojenské účely. Předběhl ji však Beechcraft s velmi podobným letadlem s označeným číslem 18. Electra se tak stala symbolem luxusní dopravy.

Electra a Amelia Earhartová

Amelia Mary Earhart, byla americká letkyně, která v roce 1928 jako první žena přeletěla Atlantský oceán. Během letu v roce 1937 zmizela nad Tichým oceánem i se svou Electrou L-10E. Zatím co Baťa měl L-10A. Amelia letěla typem L-10E, což bylo totožné letadlo, ale upravené pro dlouhé lety.

I v tomto příběhu si naše Electra zahrála svou roli i když o několik desítek let později. Jako jeden z mála dochovaných strojů tohoto typu pomohla k identifikaci nalezených komponent a prokázat tak, že nalezené kousky trosek patří skutečně letadlu A. Earhartove a tím příběh uzavřít.

Amelia Mary Earhart

Specifická Electra

Velmi specifickým dílem Electry je dvojocas na zádi ve tvaru písmene "H".  Má dvojité směrovky a to pomáhá lepšímu ovládání. 

Motor

Další výraznou specifikou L-10 jsou krátké vrtule na obouch motorech letadla. Tím, že má krátké vrtule, tak při vzletu a při velkých výkonech konce vrtulí dosahují téměř rychlosti zvuku a jsou velmi hlučné. Při startu to doslova "řeže do uší".

Závadovost vs riziko

Zeptali jsme se pilota historických letadel a zároveň event managera z letiště Točná Michala Masaře, jak je to se spolehlivostí historických letadel? Jestli nemá strach s poruchy? Přeci jen se jedná o stroje kolem 90 let stáří. Michal však jako pilot nevnímá moc rozdíl mezi historickým nebo moderním letadlem z pohledu bezpečnostni. Podle něj je závadovost např. Electry téměř nulová. Pokud je o letadla postaráno tak, jak je předepsáno, není se čeho bát i když riziko zde vždy nějaké je. Dokonce je přesvědčený, že v minulosti se letadla stavěla poctivěji.

Pusťe si video a prohlédněte letadlo zevnitř.

  

Fotogalerie

 • tomas-bata-junkers-f-13.jpg
  tomas-bata-junkers-f-13.jpg
  Tomáš Baťa před letadlem Junkers
 • tomas-bata-junkers-nehoda.jpg
  tomas-bata-junkers-nehoda.jpg
  Letadlo Junkers Tomáše Bati po nehodě
 • Amelia-Earhart-standing-under-nose-of-her-Lockheed-Model-10-E-Electra-small.jpg
  Amelia-Earhart-standing-under-nose-of-her-Lockheed-Model-10-E-Electra-small.jpg
  Amelia Earhart pózuje před Electrou
 • Amelia-Earhart-GPN-2002-000211.jpg
  Amelia-Earhart-GPN-2002-000211.jpg
  Amelia Earhart
 • electra.jpg
  electra.jpg
  Michal Masař, pilot historických letadel na letišti Točná
 • lockedheed-electra-10-01.jpg
  lockedheed-electra-10-01.jpg
  Baťova Electra po renovaci na letišti Točná
 • lockedheed-electra-10-02.jpg
  lockedheed-electra-10-02.jpg
  Baťova Electra po renovaci na letišti Točná
 • lockedheed-electra-10-03.jpg
  lockedheed-electra-10-03.jpg
  Baťova Electra po renovaci na letišti Točná
 • lockedheed-electra-10-04.jpg
  lockedheed-electra-10-04.jpg
  Baťova Electra po renovaci na letišti Točná

Zdroj: Archiv Škoda nekoupit,  tocna.cz,  pamatnikbata.eu, Shutterstock.

Autor: Zdeněk Chalupa